Vzdrževanje
Vzdrževanje se izvaja na podlagi Programa vzdrževanja pokopališč za posamezno leto. V programu so podrobno navedena dela, ki se izvajajo, velikost površin, na katerih se dela izvajajo, in njihova pogostost. Pri tem se upoštevajo vse večje okoljevarstvene zahteve in pri vzdrževanju Plečnikovih Žal še zahteve Zavoda za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije. Dejstvo je, da smo v preteklih letih v Ljubljani dosegli takšen nivo vzdrževanja pokopališč, ki prestolnici države pristoji in
zadovoljuje pričakovanja najemnikov, obiskovalcev pokopališč, lokalne skupnosti, države, civilne družbe in sredstev javnega obveščanja. Vsi ti kakovost vzdrževanja pozorno spremljajo in se presenetljivo hitro odzovejo na vsa odstopanja.
Za pokopališča, ki so v našem upravljanju, veljajo enaki standardi vzdrževanja. Drugod po Sloveniji pa temu ni tako. Zaradi različnih programov vzdrževanja se obsegi vzdrževanja med pokopališči v različnih mestih zelo razlikujejo, saj se pokopališča med seboj razlikujejo tako glede na velikost površin, ki se vzdržujejo, kot tudi glede na obseg in pogostost del, ki se pri tem opravljajo (odvoz smeti, poraba vode, elektrike, vzdrževanje skupnih poti, parkirišč, zelenic, nasadov, živih mej,
dreves, fontan, klopi, javnih sanitarij, čuvajska in zimska služba, itd.). Prav tu pa nastopijo bistvene razlike med posameznimi pokopališči. Glede velikosti površin, ki jih mi vzdržujemo, so lep primer zelenice, ki jih je na naših pokopališčih več kot 110.000 m2, kosimo pa jih 10x letno, ali pa več kot 4.700 m živih mej, več kot 7.300 m2 grmovnic, itd. Glede pogostosti del je dejstvo, da je skoraj na vsakem pokopališču v Sloveniji zagotovljena tekoča voda, le redka
pokopališča pa imajo zagotovljeno 24-urno varovanje pokopališča vse dni v letu, tako kot je to na pokopališču Žale. Zagotovljen je tudi reden odvoz smeti, ki se na vseh naših pokopališčih po potrebi izvaja tudi ponoči, ob nedeljah, praznikih ali pa vse dni v tednu. Prav tako je zagotovljena 24-urna dežurna zimska služba, ki začne s pluženjem na pokopališču Žale takoj, ko zapade sneg, na lokalnih pokopališčih pa naslednji dan.
Na večini naših pokopališč je potrebno upoštevati tudi vse večje okoljevarstvene zahteve zaradi vodovarstvenega območja, ki posledično prinašajo povečanje stroškov.
Poleg tega pa je vzdrževanje takšnega kulturnega objekta, kot so Plečnikove Žale, ki se lahko izvaja le pod posebnimi pogoji Zavoda za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije, nekajkrat dražje.
Na pokopališčih sami izvajamo zimsko službo. V ta namen imamo v zimskem času organizirano 24-urno dežurno službo, ki začne na pokopališču Žale s pluženjem takoj, ko zapade sneg, ne glede na delovni ali prost dan, na lokalnih pokopališčih pa naslednji dan. Zaradi tega so pokopališča na območju Mestne občine Ljubljana vedno med prvimi površinami, ki so posoljene, posute s peskom ali splužene.